Babie Doły

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Babie Doły

Wiadomości

stat

Jakiej rewitalizacji chcą gdynianie?


Przede wszystkim oczekiwane są zmiany w przestrzeni publicznej, ale też inwestycje, które pozwolą na aktywne spędzanie wolnego czasu i wzmocnienie więzi sąsiedzkich, a nawet poprawienie wizerunku dzielnicy - takie wnioski płyną z ankiety na temat rewitalizacji, którą przeprowadzono w Gdyni.Czy rewitalizacja zaniedbanych dzielnic ma sens?

tak, nie można pozostawić ich samych sobie, bo zamienią się w getta

50%

tak, ale tylko pod warunkiem przeprowadzenia gruntownych, wielopłaszczyznowych zmian

38%

raczej nie, choć czasami warto próbować

3%

nie, to strata czasu i pieniędzy

9%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 695
Badanie przeprowadzono na próbie 541 mieszkańców. Połowa pochodzi z rejonów wytypowanych do rewitalizacji, a druga połowa z pozostałych części Gdyni. Rewitalizacją mają bowiem być objęte kolejne gdyńskie dzielnice: Babie Doły, Meksyk, Pekin, obszar Zamenhofa-Opata Hackiego oraz część Witomina i Oksywia. W określeniu potrzeb mają pomóc mieszkańcy.

Okazało się, że oczekiwania zdecydowanie różnią się w zależności od miejsca zamieszkania, ale kila cech wspólnych można znaleźć. Przede wszystkim 81 proc. mieszkańców spodziewa się, że rewitalizacja poszczególnych dzielnic wpłynie na pozytywne zmiany w całym mieście.

Rewitalizacja ma być kompleksowa

- To, co jest kluczowe w całym procesie rewitalizacji i co wyraża jego hasło przewodnie "Gdynia od nowa", to pewna kompleksowość. Liczymy bardzo na to, że proces ten odmieni nie tylko tereny wyznaczone do rewitalizacji, ale będzie też kołem zamachowym do zmiany całego miasta - mówi Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, odpowiedzialnego za proces rewitalizacji.
Co ciekawe, w długofalowe efekty rewitalizacji mieszkańcy do końca jednak nie wierzą. Tylko 15 proc. z pozytywnie do niej nastawionych jest przekonanych, że zmiany poprawią jakość życia mieszkańców i zmniejszą się nierówności, a w efekcie więcej osób będzie chciało mieszkać w Gdyni.

Różne potrzeby, wspólny cel

- Wszystkie z rewitalizowanych terenów bardzo się od siebie różnią, mają zupełnie inny rodzaj potrzeb, ale także zupełnie inny rodzaj tożsamości. Jest kilka wniosków, które nas zaskoczyły. To m.in. bardzo pozytywny obraz i silna tożsamość mieszkańców Meksyku i Babich Dołów. To ogromny walor i zasób do budowania zmiany na tych terenach. A z kolei Witomino w badaniu jawi się jako miejsce bez tożsamości i własnego charakteru. Dopiero poprzez różnego rodzaju działania, związane np. z kulturą czy wspólną animacją mieszkańców, będziemy tę tożsamość budować - dodaje Aleksandra Markowska.
Co dalej? Gminny Program Rewitalizacji ma być gotowy niebawem. Potem pozostanie wyznaczenie kolejności, zwłaszcza w zakresie inwestycji, koniecznych do przeprowadzenia rewitalizacji. Wiadomo już na pewno, że duża część działań miękkich będzie jednak prowadzona równolegle, bo z reguły wymagają one znacznie mniejszych nakładów finansowych.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (108)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Galeria zdjęć dzielnicy Babie Doły

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Babie Doły

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Babie Doły